Kiedy jesienią 2021 roku podjęliśmy się dość nietypowego zlecenia, nie przypuszczaliśmy, że bierzemy udział w oscarowym przedsięwzieciu. Odpowiedzialne za produkcję filmu po polskiej stronie Extreme Emotion zaproponowało nam stworzenie rekwizytów w postaci repliki zestawów porcelanowych z godłem III Rzeszy, które były elementem scenografii w scenach kręconych m.in. w Katowicach w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Realizacja przebiegła sprawnie i mamy nadzieję, że była dopełnieniem wizji ralizatorów filmu.
Choć nasza "rola" w filmie ograniczała się wręcz do epizodu, nie mniej, mamy wielką satysfakcję możności uczestnictwa w tak doceniony dziele. Dziękujemy za zufanie i gratulujemy Twórcom wspaniałego sukcesu!
Z przyczyn oczywistych nie możemy publikować zdjęć z relizacji projektu.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrał ponownie, tym razem w towarzystwie nejlepszego włoskiego smaku i aromatu kawy Lavazza. Specjalnie na tą okazję Jurek Owsiak zaprojektował siedem indywidualnych grafik na filiżanki, które cechowały się wielobarwną i soczystą kolorystyką oraz jedną z 24 karatowym złotem. Filiżanki zostały przekazane na licytację, a efekt finalny cieszył się szerokim uznaniem, czego dowodem były osobiste podziękowania Jurka dla naszego Studia oraz moc ciepłych słów, doceniających nasze doświadczenie i kunszt ralizacji tak nietypowego dzieła. Nad organizacją całego projektu czuwała agencja Enyo, której dziękujemy za wspaniałą współpracę.
Projekt jest połączeniem dokumentacji istniejących elementów wzornictwa, próbą ożywienia odchodzącej tradycji powstawania talerzy okolicznościowych, z akcją animacji i edukacji (historycznej I kulturalnej). Przywraca tradycję wykonywania i zdobienia unikatowych talerzy, towarzyszących życiu lokalnych społeczności. Może być inspiracją i impulsem dla kultywowania pamięci i budowania wspólnoty opartej na śląskiej tradycji. Zamierzeniem działania jest wprowadzenie nowej jakości do utrwalonej tradycji. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury w 2020 roku.
Kierownik projektu: dr hab. Anna Kmita - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Partnerzy: Porcelana Bogucice, Muzeum Górnoślaskie, Muzeum Historii Katowic, Zamej Cieszym
Specjalne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie merytoryczne, wywiady i proces projektowania i produkcji: Janowi Jezeli, Bogdanowi Kosakowi (za wspólną pracę), Markowi Przybyłowi, Piotrowi Grzymowskiemu, Pani Annie Otrębie, Irenie i Romanowi Gatysom, Pani Agnieszce Plucie, Monice i Ewie Niewiadomskim, Jarosławowi Gwizdakowi, Zofii Oslislo – Piekarskiej, Halinie Biedzie, Agnieszce Nawrockiej, Justynie Kucharczyk, Pawłowi Świderskiemu, Kowalom i Sąsiadom, Michałowi Jędrzejowskiemu, a najbardziej – Annie Kamieniak za „Ckliwie”.
Studio Ceramika brało udział w konsutlacjach projektu oraz wykonaliśmy druk kalkomanii ceramicznych użytych do realizacji przedsięwzięcia
Strona projektu: www.ckliwienaszkliwie.pl
Poniżej prezentacja efektu finalnego projektu.
W tym roku, przy okazji Nocy Muzeów, Porcelana Bogucice obchodziła jublileusz powstania Kolekcji Muzycznej, której ideą jest uczczenie wybitnych polskich muzyków i kompozytorów, łącząc świat dźwięku i szlachetnej porcelany.
Piotr Grzymowski, jako założyciel Studio Ceramika i długoletni projektant Porcelany Śląskiej i Porcelany Bogucice miał znaczący wkład w tworzenie i projektowanie kolekcji, a obecnie zasiada w jury przy ocenie nowych dekoracji tworzonych cyklicznie przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Poniżej kilka wybranych projektów jego autorstwa: Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Grażyna Bacewicz, Stanisław Moniuszko.
Studio Ceramika wspólnie z Fundacją „Giesche” prowadziło po raz kolejny warsztaty ceramiczne w ramach cyklicznej imprezy „Industriada” Szlak Zabytków Techniki organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tematem warsztatów było przedstawienie techniki odlewania form ceramicznych oraz dekorowanie kalką ceramiczną. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.
Kolejna odsłona konkursu organizowanego przez Porcelanę Bogucice wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach na projekt nowej filiżanki w Kolekcji Muzycznej. Tym razem uhonorowany został założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz założyciel Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Studio Ceramika jako członek jury wspólnie oceniało projekty pod względem artystycznym i technologicznej możliwości ich realizacji oraz wykonaliśmy druk prototypów nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Nagrodę główną za zestaw poświęcony Stanisławowi Hadynie otrzymała Dagmara Szmal, wyróżnienia: Klaudia Rozkoszny, Gabriela Tworek-Ryszawy, nagroda specjalna Zespołu "Śląsk": Agnieszka Uchyła, nagroda publiczności: Agnieszka Uchyła.
Nagrodę główną za zestaw poświęcony Tadeuszowi Sygietyńskiemu otrzymała Karolina Kluza, wyróżnienia: Oliwia Otręba, Martyna Piątek, nagroda specjalna zespołu "Mazowsze": Agnieszka Uchyła, nagroda publiczności: Oliwia Otręba.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Studio Ceramika wspólnie z Fundacją „Giesche” prowadziło warsztaty ceramiczne w ramach cyklicznej imprezy „Industriada” organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tematem warsztatów było przedstawienie techniki odlewania form ceramicznych oraz dekorowanie gotowych wyrobów porcelanowych kalkomanią ceramiczną.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i dobrą zabawę.
Cykliczny już konkurs organizowany przez Porcelanę Bogucice wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach na projekt nowej filiżanki w Kolekcji Muzycznej. Tym razem studenci zmierzyli się z twórczością dwóch kompozytorów, przedstawicieli nurtu Młodej Polski i romantyzmu w muzyce.
Studio Ceramika jako członek jury wspólnie oceniało projekty pod względem artystycznym i technologicznej możliwości reprodukcji prac. Wspólnie ze studentami wykonaliśmy modyfikacje projektów dostosowując je do procesów produkcyjnych w Porcelanie Bogucice. Wykonaliśmy również druk prototypów nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Nagrodę główną za zestaw poświęcony Lubomirowi Różyckiemu otrzymała Paulina Żogała, wyróżnienie: Kamil Marczak.
Nagrodę główną za zestaw poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi otrzymała Julianna Zych, wyróżnienie: Dajana Wejchert.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Porcelanę Bogucice wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach na projekt nowej filiżanki w Kolekcji Muzycznej. Tematem była twórczość wybitnego kompozytora, dyrygenta i wirtuoza organ, kompozytora pieśni Rota.
Jury w składzie: Marek Przybył prezes Porcelany Boguciece oraz przedstawiciel ASP Katowice dr hab. Anna Kmita i Studio Ceramika Piotr Grzymowski wspólnie oceniało projekty pod względem artystycznym i wyłoniło zwyciężczynię konkursu.
Nagrodę główną za zestaw poświęcony Feliksowi Nowowiejskiemu otrzymała Karolina Dołkowska.
Studio Ceramika zrealizowalo adaptację ręcznie wykonanych projektów oraz druk prototypów i przygotowanie do produkcji nagrodzonego projektu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Nazwa projektu: Badanie porównawcze klasycznego i komputerowego warsztatu projektanta w zakresie projektowania produktu, kolorystyki i elementów graficznych na podstawie procesu ponownego opracowania i przygotowania do wdrożenia form ceramicznych fasonu „Katowice” Porcelany Śląskiej.
Kierownik projektu: dr hab. Anna Kmita
Uczestnicy projektu: Bogdan Kosak, Marek Kasperek, Marcin Krater – Wzorro Design
Eksperci: dr hab. Irma Kozina, Irena i Roman Gatysowie
Podziękowania: dr Anna Pohl, Anna Kamieniak, Piotr Grzymowski — Studio Ceramika, Marek Przybył – BGH Network Porcelana Bogucice, Marcin Rajzer – Kera Ceramika
Studio Ceramika wykonało adaptację projektów graficznych studentów oraz druk prototypów klasyczną metodą kalkomanii ceramicznej. Wystawa części kolekcji została zorganizowana w trakcie trwania Nocy Muzeów 2015 oraz Industriady 2015.
Poniżej prezentacja efektu finalnego projektu.
Trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy ciężka choroba dziecka to dla wielu polskich rodzin dramat nie tylko w wymiarze emocjonalnym, ale i materialnym. Skomplikowane zabiegi operacyjne, specjalistyczne leczenie lub długotrwała rehabilitacja wiążą się z kosztami, które przekraczają finansowe możliwości wielu rodziców. Publiczna służba zdrowia często nie jest w stanie zapewnić właściwej opieki wszystkim potrzebującym dzieciom. Misją Fundacji jest pomoc chorym dzieciom w przywróceniu im zdrowia oraz uśmiechu.
Dla fundacji zrealizowaliśmy projekt strony internetowej, wspieramy fundację poprzez różnorodne projekty graficzne oraz kubeczki promujące organizowane przez nią akcje.
www.pomagamyzusmiechem.pl
Wspieramy sztukę i kulturę. Dla Teatru Nowego w Zabrzu ufundowaliśmy kubki okolicznościowe z okazji otwarcia nowego sezonu. Wykonaliśmy projekt rycinę budynku teatru oraz reprodukcję kalką ceramiczną.
Projekt: Piotr Grzymowski
Realizacja: Studio Ceramika